TÜM YAZILARI

Kurultay Gazetesi

Dünden Yarına Doğru
Neden Yanyana Değiliz
Güneydoğu Neden Böyle
Senet Mafyası Hakkında
Öğrenci Hareketleri
İdeal Askerleri Ve...
Bir Bayrak Rüzgâr...
Haydi Bu Oyunu Bozalım
Takke Düştü
MHP Gelecekten...
Özelleştirme Bakü...
İhtiras Kimin Diyeti ki...

Vadettiğimiz...

Burjuva Solcular Ve...
Liberalizm - Toplumculuk
Türk'ün Adaleti
Birgün Mutlaka

Bozkurtlar Ve Diğerleri

Ülkücülük Adaleti...
Yazılarımdan
Buzdağının İhtişamı
Eğri Yolda Doğru...
Siyasette Cironto Olmaz
Kim Kazanacak Yada...
İtidal
Yazık
Susmak Zamanı
Ülkü Ocağımız
6 Temmuz'da Aklanmak
Taşlar Yerine Oturuyor
Yeni Bir Başlangıca...
Yavuz Ve Midillli
Öncelikler
Nafile Gayretler
İl Kongreleri
İst. Kongresine Doğru
Kaderleri Birleştirmek
Olanlar Olabilecekler
Emeklerimiz, Çocuklar...
İst. Kongresi Hakkında
Bozkurt'un Adı MHP
Adrese Teslim Mektuplar
Şayet
Emperyalizmin Tarifeli...

Başkanlık Sistemi ve...

RP nin İki Yüzü
Yerel Yönetimler Yasası
23 Kasım'a Doğru
Başörtüsü, Eşber Ve...
Yiğidin Hakkı
 

KURULTAY GAZETESİ YAZILARI

 

23 KASIM'A DOĞRU

27.10.1997

 

Önümüzde 23 Kasım var.

Önce Genel Başkanlık seçimi tekrarlanacak.Genel Başkan önceki örneğinde olduğu gibi “üç turlu” bir seçimle belirlenecek. 1. turda adaylardan birinin geçerli oyların yarısından bir fazlasını alamaması halinde 2. tur gelecek.Adayların ve sonuçta delegenin şartları dikkate alarak değişen tavrı neticesinde 2. turda belki bu aranan oran gerçekleşecek yada 3. tura yasa gereği en çok oyu alan 2 aday katılacak ve biri diğerinden daha çok oy alarak Genel Başkan seçilecek.

Bundan sonra seçilen Genel Başkanın birlikte çalışacağı Merkez Yürütme, Merkez Karar ve Merkez Disiplin Kurulları belirlenecek.Biz bu seçime, önemine binaen, Merkez Yürütme Kurulu açısından bakacağız ve değerlendirmeler yapacağız.

MYK Genel Başkanın birlikte çalışacağı “Başkanlık Divanı”nı da kendi içinden seçecek olan kuruldur.MYK’nın ve devamında Başkanlık Divanının Genel Başkanla ne kadar uyumlu olabildiği ise partinin ve hareketin büyüme hızında çok etkilidir.

Örneği yaşıyoruz.6 temmuz sonrasında, dünden bugüne bütün yerleşmiş ilişkileri ile gelen MYK, yeni seçilen Genel Başkana kendi yardımcılarını belirleme ve böylece daha uyumlu daha tempolu çalışma fırsatını vermesi icabederken ( ki Sayın Genel Başkan Başkanlık Divanı listesini bir mutabakat listesi olarak, bütün diğer adayların ve gurupların temsilcilerini de barındıran bir şekilde hazırlayıp teklif etmişti ) böyle yapmamış, onu bir sonraki Genel Başkanlık seçimine olumsuz şartlarda götürmeyi amaç edinerek bir Başkanlık Divanı belirlemiştir.Yani, yakın görünen bir seçimin arifesinde, seçmene dönük uyumlu başarılı bir çalışma ortamına hilaf, “işte bu Genel Başkan başarısız, iyi çalışamıyor” dedirtmek isteyen bir ortam yaratılmak istenmiştir.MHP’nin seçmen nezdinde kaybedeceği sempati ve itibar hiç önemsenmeden, salt gelecekteki kongrede yeniden bir şans yakalamak için, “önümüzdeki bir seçimde MHP’nin milletvekili adedi 100 olmasın da 50 olsun, ama yeterki bizim belirlediklerimiz olsun, yada bizatihi biz olalım” der gibi.

Şimdi belirleyici olan delegenin iradesidir.Delege bütün yaşananları gördü, kararı o verecek.Umuyoruz ki bugün yaşadığımız zorakiliklerden kurtulacağız.

Ama bir başka üzüntüyü de yaşamak istemiyoruz ;

Uyumlu bir yönetim başarı için elzemdir.Bu doğru ama bu harekete çokça emek vermiş, daha çokça da emek verebilecek olan, hareketin bu günlerine iştiraki çok olmuş, yarınlarındaki başarılara da iştiraki çok olabilecek olan seçkin dava adamlarının bir kısmı çeşitli sebeplerle başka başka listelerde olacak.Listelerden biri kazanacak, kaybeden listelerde bir çok değerli insan hasbelkader yanlış bir tercih yaptı diye, yarınların başarılarını büyütmek artırmak imkanını kaybedecek.Daha doğru bir ifadeyle, hareket bu insanlardan, onların birikimlerinden ve hizmet aşklarından yeterince istifade edebilmek şansını kaybedecek.

Denilir ki; “Hizmet için apolet şart değil, gönlünde bu heyecanı duyanlar nasılsa hizmetin bir yolunu bulurlar.” Bu ifade akla uygun ve kulağa hoş geliyor ama pratikte yaşadıklarımız böyle değil.

Şimdi bizim beklentimiz, ilgilileri bu gerçeği gözardı etmeden hesap yapsınlar ve bu camiaya bu üzüntüyü yaşatmasınlar.

Uzun yıllardır birlikte siyaset yaptığımız, dost sohbetlerinde kendilerinden övgü ile sözetmek ihtiyacı duyduğumuz, her vesile ile örnek gösterdiğimiz, saygı ve hayranlık hisleri beslediğimiz bir nice insanla şimdi yanyana olamamak, ortak tutkumuzun uğrunda omuz omuza yürüyememek ihtimali acı veriyor.

Karar noktasındakiler doğru karar vermek zorundalar.

Tanrı Türk’ü korusun ve yüceltsin !

A S A M  B Ü L T E N

U F U K  Ö T E S İ
 
Prof. Dr. Ümit ÖZDAĞ