TÜM YAZILARI

Kurultay Gazetesi

Dünden Yarına Doğru
Neden Yanyana Değiliz
Güneydoğu Neden Böyle
Senet Mafyası Hakkında
Öğrenci Hareketleri
İdeal Askerleri Ve...
Bir Bayrak Rüzgâr...
Haydi Bu Oyunu Bozalım
Takke Düştü
MHP Gelecekten...
Özelleştirme Bakü...
İhtiras Kimin Diyeti ki...

Vadettiğimiz...

Burjuva Solcular Ve...
Liberalizm - Toplumculuk
Türk'ün Adaleti
Birgün Mutlaka

Bozkurtlar Ve Diğerleri

Ülkücülük Adaleti...
Yazılarımdan
Buzdağının İhtişamı
Eğri Yolda Doğru...
Siyasette Cironto Olmaz
Kim Kazanacak Yada...
İtidal
Yazık
Susmak Zamanı
Ülkü Ocağımız
6 Temmuz'da Aklanmak
Taşlar Yerine Oturuyor
Yeni Bir Başlangıca...
Yavuz Ve Midillli
Öncelikler
Nafile Gayretler
İl Kongreleri
İst. Kongresine Doğru
Kaderleri Birleştirmek
Olanlar Olabilecekler
Emeklerimiz, Çocuklar...
İst. Kongresi Hakkında
Bozkurt'un Adı MHP
Adrese Teslim Mektuplar
Şayet
Emperyalizmin Tarifeli...

Başkanlık Sistemi ve...

RP nin İki Yüzü
Yerel Yönetimler Yasası
23 Kasım'a Doğru
Başörtüsü, Eşber Ve...
Yiğidin Hakkı
 

KURULTAY GAZETESİ YAZILARI

 

ÖNCELİKLER

14.07.1997

 

Genel Başkan’ımızı seçtik.Camiamıza, ülkemize, “Türklük Dünyası”na, “İslam Alemi”ne hayırlı olsun.

Yeni “Genel Başkan” ve oluşturulacak olan yeni “Başkanlık Divanı”ndan bütün camianın beklentileri ve umutları vardır.Ve bunlar kişiden kişiye değişen önceliklere sahiptir.

Tabii ki hareketin ve onun siyasi temsil organı olan partinin temel hedefleri, bu temel hedeflere giden yoldaki ana stratejileri bellidir.Bunu belirleyen “9 Işık Doktrini”, ideolojik normlar ve gelenekler ve bunları kaynak alarak hazırlanmış olan parti programı vardır.Fakat her yiğidin yoğurt yiyişi başkadır.Bu hedeflere uzanan yollardaki, bu stratejilerin uygulanışındaki taktik unsurların ve önceliklerin tercihleri kişiye-kişilere göre değişir.

İşte bizim de müşterek arzulara giden yol için kendimizce bir önceliğimiz vardır ve bunu ilgililerine takdim etmek ihtiyacındayız.Dikkate alınacağından da umutluyuz.

“...Şimdi “Başbuğ” yok.

Ve kimsenin bu boşluğu doldurabilmek iddiası da yok.

O halde, şimdi yönetmek isteyenlerin hepsi birlikte yönetmek fikrine açık olmalılar.İstişareyi en öncelikli prensip olarak kabul etmeliler ve “Tam Demokrasi” vaadetmeliler.

Adaylardan hangisi bu konudaki vaadlerinde daha hassas ve daha samimi görünürse onun seçilebilme şansı daha çok olacaktır.

Bana göre de doğrusu budur.30 siyaset yaşına gelen hareketin mensupları istişare ile en sıhhatli doğruları yakalama şansına sahiptirler.Baskısız ve adaletli zeminlerde yapılan kongrelerden ulaşılan kurultayda en iyi yönetimi belirleme kabiliyetini haizdirler.Onlar ki ; devleti yönetmeğe talip olan, bu hususta ehliyet ve liyakatlerini bildiğimiz, iddia ettiğimiz kadrolardır, bu güvene de layıktırlar.”

Bu satırlar kongre öncesinde yazdığımız “Kim kazanacak yada kazanmalı” başlıklı yazımızdan alıntı.Görülüyor ki, bize göre genel başkan seçilirken de en belirleyici tercih sebeplerinden biri parti içi demokrasiye ilişkin vaad ve umutlar olmuştur.

Bu beklentiyi vererek seçilenlerin bu beklentiyi karşılayacağına ilişkin bir şüphemiz ve tereddüdümüz yoktur.Bizim bu konuyu seçmemizin sebebi bize göre arzettiği önceliktir.

Artık bütün ülkücüler iradelerinin yönetime aksetmesi noktasında bir ihtiyaç içindedirler.Bir üye kendi ilçe delegesini belirlerken bunun ucunun il delegesinden genel merkez delegesine, oradan da Genel Başkan, MKYK ve Başkanlık Divanı’na ulaştığının farkındadır.

Yönetimler, bu konuda hassasiyetleri oldukça teşkilatları tatmin edebilecektir.

Tatminsizlik olursa değerli Yavuz Selim Demirağ’ın sözünü ettiği “Kongreler Dönemi” gerçek olabilir.

Şimdilik böyle bir endişe taşımıyoruz.Gelecek bize parlak ve aydınlık görünmektedir.Yine de “Büyük Akarsu”nun çevredeki ırmakları da toplayarak denize en kısa yoldan ulaşması için bütün ülkücülerin birlik içinde ve daha gayretli olmak mecburiyetleri vardır.

Şimdi iktidar yakın görünüyor ama ıskalarsak bir daha konjonktür ne zaman uygun düşer bilinmez.Kongre yarışının getirdiği kırgınlıklar varsa tezden giderilmeli ve bütün camia aynı hedefe kilitlenmiş olarak iktidara yürümeliyiz.

Tanrı Türk’ü korusun ve yüceltsin !

A S A M  B Ü L T E N

U F U K  Ö T E S İ
 
Prof. Dr. Ümit ÖZDAĞ