TÜM YAZILARI

Kurultay Gazetesi

Dünden Yarına Doğru
Neden Yanyana Değiliz
Güneydoğu Neden Böyle
Senet Mafyası Hakkında
Öğrenci Hareketleri
İdeal Askerleri Ve...
Bir Bayrak Rüzgâr...
Haydi Bu Oyunu Bozalım
Takke Düştü
MHP Gelecekten...
Özelleştirme Bakü...
İhtiras Kimin Diyeti ki...

Vadettiğimiz...

Burjuva Solcular Ve...
Liberalizm - Toplumculuk
Türk'ün Adaleti
Birgün Mutlaka

Bozkurtlar Ve Diğerleri

Ülkücülük Adaleti...
Yazılarımdan
Buzdağının İhtişamı
Eğri Yolda Doğru...
Siyasette Cironto Olmaz
Kim Kazanacak Yada...
İtidal
Yazık
Susmak Zamanı
Ülkü Ocağımız
6 Temmuz'da Aklanmak
Taşlar Yerine Oturuyor
Yeni Bir Başlangıca...
Yavuz Ve Midillli
Öncelikler
Nafile Gayretler
İl Kongreleri
İst. Kongresine Doğru
Kaderleri Birleştirmek
Olanlar Olabilecekler
Emeklerimiz, Çocuklar...
İst. Kongresi Hakkında
Bozkurt'un Adı MHP
Adrese Teslim Mektuplar
Şayet
Emperyalizmin Tarifeli...

Başkanlık Sistemi ve...

RP nin İki Yüzü
Yerel Yönetimler Yasası
23 Kasım'a Doğru
Başörtüsü, Eşber Ve...
Yiğidin Hakkı
 

KURULTAY GAZETESİ YAZILARI

 

OLANLAR VE OLABİLECEKLER

25.08.1997

 

94 yerel seçimlerinin sayısal sonuçları, MHP’nin 4’ü büyükşehir, toplam 11 ilde seçimi BBP’nin ülkücülerden aldığı oylar neticesinde kaybettiğini gösteriyor.Yani BBP ve MHP oyları toplamı 4’ü büyükşehir 11 il ve daha bilmem kaç ilçe ve beldede belediye başkanlıklarını kazanmağa yeterli idi.

Herkesin bildiği, kabul ettiği, o günlerde siyasi sohbetlerimize konu olan bir başka gerçek daha var ;

Bir çok ilde ve ilçede “ MHP bölündü, artık burada seçimi kazanamaz, öyleyse SHP kazanacağına bari ANAP kazansın - DYP kazanacağına bari REFAH kazansın “ benzeri kanaatler neticesinde, sempati halkalarındaki MHP oyları başka başka partilere yem olmuştur.

“Evet...Bunlar doğrudur...” diyenlere başka benzeyen örnekler de hatırlatmak istiyoruz.

Bir önceki İstanbul il kongresi 4 adayla yapıldı.Adayların 4’ü de ülkücü idi.Ama kazanan listenin dışındaki adayların ve yönetim listesindekilerin bir frekans müşterekliği vardı, bu sebepten aralarında birlikte yönetim oluşturmak fikri tartışıldı ve görüşüldü ama kabaran nefislerin körelttiği gözler yalın gerçeği göremediler, sonuçta bu üç listenin biri 49, birdiğeri 59 oy alırken 178 oy alan diğer listenin 27 oyla kaybetmesine de imkan verdiler.

-Bu sonuç, daha sonra İstanbul’da yaşanan haksızlıklara zemin hazırlamış ve bu günün var olan problemlerinin de sebebi olmuştur. -

Bir önceki pazar günü, Ankara’da, bu sonuçları görememenin getirdiği bir başka örnek yaşanmıştır.

Bu kongrede 3 liste çıkmış, adaylardan Bahattin Ergezer bey 23 oy almıştır.Bahattin bey ve çevresindekilerin adaylardan Mehmet Ali Tanrıverdi’ye daha yakın frekansta olması hasebiyle kendisine Mehmet Ali beyle birlikte çalışması mahiyetinde telkinler yapıldığı duyumumuzdur.Lakin bu mümkün olamamıştır.Gerçi iki adayın oyları toplamı kazanan aday Ümit Durak beyin 272 oyundan yine az ama 23 oy alan Bahattin bey verdiği bölünmüşlük görüntüsünden ötürü - yukarıda belediye seçimleri örneğinde belirttiğimiz gibi - en az bir 23 oyun daha kazanan tarafa kaymasına sebep olmuştur.Oysa bunun yarısı kadarı bile geri döndüğünde kazanan değişirdi.

Neticede ekimdeki olağan kongrede genel başkanlığa yeniden aday olacak olan Tuğrul beyin desteklediği liste kazanmıştır.

Bu da önümüzdeki kurultayda 81 Ankara delegesinin tamamına yakın bir kısmının Tuğrul bey lehine oy kullanacağı anlamındadır.
Önümüzde İstanbul kongresi var.Benziyen bir gaflet benziyen bir netice getirir.

Ben Tuğrul bey ve ekibinin göreve gelebilmesi halinde hareketin geleceğinden endişe duyanlardanım.Kendisiyle veya yakın çevresindekilerden herhangi biriyle kişisel hiçbir olumsuzluk yaşamış değilim.Yaklaşımım tamamen ideolojiktir.Ben bu ekibin hareketi liberal bir çizgiye taşıma gayretlerine karşın, Türkiye’nin ve Türk Milleti’nin “Başbuğ Alparslan Türkeş” in çizdiği yoldan “Dünya Devleti” olmağa erişebileceğine inananlardanım.

Türkiye’nin ve Türk Milleti’nin, MHP’nin parti programında belirtildiği üzere, toplumcu bir milliyetçilikle özlediği kalkınmayı ve huzuru yakalayabileceğine inananlardanım.Bunun için, liberal ve milliyetçi olanlar iktidar iken, yaklaşık 30 yıl önce, MHP’yi tecih edip ömrünü bu harekete vakfedenlerdenim.

Biz öyle üç-beş kişi değiliz.Bir neslin yarıdan fazlasıyız ve mutlaka hedefe ulaşacağız !

Tanrı Türk’ü korusun ve yüceltsin !

A S A M  B Ü L T E N

U F U K  Ö T E S İ
 
Prof. Dr. Ümit ÖZDAĞ