TÜM YAZILARI

Kurultay Gazetesi

Dünden Yarına Doğru
Neden Yanyana Değiliz
Güneydoğu Neden Böyle
Senet Mafyası Hakkında
Öğrenci Hareketleri
İdeal Askerleri Ve...
Bir Bayrak Rüzgâr...
Haydi Bu Oyunu Bozalım
Takke Düştü
MHP Gelecekten...
Özelleştirme Bakü...
İhtiras Kimin Diyeti ki...

Vadettiğimiz...

Burjuva Solcular Ve...
Liberalizm - Toplumculuk
Türk'ün Adaleti
Birgün Mutlaka

Bozkurtlar Ve Diğerleri

Ülkücülük Adaleti...
Yazılarımdan
Buzdağının İhtişamı
Eğri Yolda Doğru...
Siyasette Cironto Olmaz
Kim Kazanacak Yada...
İtidal
Yazık
Susmak Zamanı
Ülkü Ocağımız
6 Temmuz'da Aklanmak
Taşlar Yerine Oturuyor
Yeni Bir Başlangıca...
Yavuz Ve Midillli
Öncelikler
Nafile Gayretler
İl Kongreleri
İst. Kongresine Doğru
Kaderleri Birleştirmek
Olanlar Olabilecekler
Emeklerimiz, Çocuklar...
İst. Kongresi Hakkında
Bozkurt'un Adı MHP
Adrese Teslim Mektuplar
Şayet
Emperyalizmin Tarifeli...

Başkanlık Sistemi ve...

RP nin İki Yüzü
Yerel Yönetimler Yasası
23 Kasım'a Doğru
Başörtüsü, Eşber Ve...
Yiğidin Hakkı
 

KURULTAY GAZETESİ YAZILARI

 

İL KONGRELERİ

28.07.1997

 

Önümüzde il kongreleri var.Bu kongreler artık mutlaka tüzük ve hukuka uygun olacaktır. Ama illaki “ülkücü vicdan”a da uygun olmalıdır.

Binlerce üyeyi silip 100-150 kişiyle ısmarlanmış ilçe kongreleri yapmak, oradan özellikle - ve hatta sadece - genel merkez delegeleri belirlemeye dönük il kongreleri yapmak tabii ki iyi niyetler taşıyan bir organizasyon teşebbüsleri değildi.

Bu zihniyetin bencilliğini 18 mayısta hareketin ve Türk milletinin geleceğinden 10 yılı çalarken de kahırla izledik.

Şimdi hiçbir ilde, hiçbir şartta bu zihniyet işbaşına gelememelidir.

Ülkücü irade - bütün hazırlanmış altyapılara rağmen - bu zihniyete tavrını koymuştur.

Müstakbel il kongrelerinde de bu tavır kendini gösterecek ve netice alacaktır umuyoruz. Yine de bir gaflet olabilmesin diye söyleyeceklerimiz var ;

Bütün ülkücüler önümüzdeki il kongrelerine öncelikle seçim başarısı alabilecek yönetimler oluşturabilmek niyetiyle yaklaşmalıdırlar.

Bu başarıyı, bunu öncelikle isteyen ve hedef edinenlerin elde edebilmeleri mümkündür ancak. Yani, tek hesabı genel merkez delegelerini kendince belirleyip suyun başını tutabilmek olanların, bunun için “illegalite” dahil her yolu mübah ve meşru sayanların, seçim başarısına dönük öncelikli bir bakışları haliyle yoktur. Kendileri yönetmiyorsa MHP’nin siyasi etkinliği onları ilgilendirmez. Çünkü bu siyasi kudret, ancak kişisel ikbal beklentilerine tahvil olunabildikçe kıymet arzeder onlar için.

Şimdi idrak bu zihniyete karşı durmak icabettirir.

Ola ki genel başkan adaylarına angaje olmuş ülkücüler, illerde farklı aday ve listelerle seçime gitmek gafletine düşerler, işte o zaman bu tehlikeli zihniyet geçit bulabilir.

Bu riski bertaraf etmek her ilin “ehl-i vukuf “unun görevidir. Ülkücünün vicdanını sızlatacak kötü sonuçları yaşamamak için bunun idrakinde olanlar bunun gereklerini yapmalıdırlar.

Öncelikle istişare heyetleri oluşturup bu heyetlerin tesbit ettiği müşterek doğruları tatbik edebilmek üzere organizasyonlar gerçekleştirmelidirler. Devleti yönetmeğe talip olanların elbette ki bu kabiliyetleri de vardır.

Aslında böyle artniyetli kişi ve gurupların tedbir ve teyakkuzu icabettirdiği haller dışında bile, istişarelerle hazırlanan zeminlerde, bütün başkan adaylarını ve yakın çalışma arkadaşlarını biraraya getirebilmek başarıyı yakınlaştırır.

Amacının hareketin başarısı olduğunu iddia ederek göreve talip olanların - bu beyanlarında samimi iseler - birarada çalışabilmeyi kabullenmeleri, hatta tercih etmeleri gerekmez mi?

Bu konuları yine yazacağız...

Endişelerimiz camiamızın konuya ilgisini ve bilgisini yetersiz bulduğumuzdan elbette ki değildir.Ama bir seçim dönemini daha kazara başarısız geçirmek Türkiye’ye ve “Türk Dünyası”na çok ağır bir bedel ödetir. Bunun için riskleri sıfıra indirmek lazımdır.

Tanrı Türk’ü korusun ve yüceltsin !

A S A M  B Ü L T E N

U F U K  Ö T E S İ
 
Prof. Dr. Ümit ÖZDAĞ