TÜM YAZILARI

Kurultay Gazetesi

Dünden Yarına Doğru
Neden Yanyana Değiliz
Güneydoğu Neden Böyle
Senet Mafyası Hakkında
Öğrenci Hareketleri
İdeal Askerleri Ve...
Bir Bayrak Rüzgâr...
Haydi Bu Oyunu Bozalım
Takke Düştü
MHP Gelecekten...
Özelleştirme Bakü...
İhtiras Kimin Diyeti ki...

Vadettiğimiz...

Burjuva Solcular Ve...
Liberalizm - Toplumculuk
Türk'ün Adaleti
Birgün Mutlaka

Bozkurtlar Ve Diğerleri

Ülkücülük Adaleti...
Yazılarımdan
Buzdağının İhtişamı
Eğri Yolda Doğru...
Siyasette Cironto Olmaz
Kim Kazanacak Yada...
İtidal
Yazık
Susmak Zamanı
Ülkü Ocağımız
6 Temmuz'da Aklanmak
Taşlar Yerine Oturuyor
Yeni Bir Başlangıca...
Yavuz Ve Midillli
Öncelikler
Nafile Gayretler
İl Kongreleri
İst. Kongresine Doğru
Kaderleri Birleştirmek
Olanlar Olabilecekler
Emeklerimiz, Çocuklar...
İst. Kongresi Hakkında
Bozkurt'un Adı MHP
Adrese Teslim Mektuplar
Şayet
Emperyalizmin Tarifeli...

Başkanlık Sistemi ve...

RP nin İki Yüzü
Yerel Yönetimler Yasası
23 Kasım'a Doğru
Başörtüsü, Eşber Ve...
Yiğidin Hakkı
 

KURULTAY GAZETESİ YAZILARI

 

ŞAYET

22.09.1997

 

Şayet genel kurul delegesi olsaydım...

18 mayıs kongresinde ilk turda oyumu Sn.Enis ÖKSÜZ beye verirdim, ikinci turda herkesin yaptığını yapar, Sn.Devlet BAHÇELİ beye oy verirdim.

Devlet BAHÇELİ benim tercihim değil, camianın tercihi olduğu için benim kabulümdür ve başımın tacıdır.

Şayet tezahür Sn.Ramis ONGUN’u ülkücü adaylar içinde Genel Başkanlık için etrafında birleşilen kişi yapsaydı o da aynı rahatlıkta kabulüm olacaktı, o da başımın tacı olacaktı.

Belki soran olur diye söylüyorum;

Tuğrul TÜRKEŞ beyin aldığı oyları, ağırlığı MKYK’dan kaynaklanan, aynı amaca birlikte yürüyebilme çabasında olan ( bu amaçları için hareketin de çizgi değiştirip liberal olması gereği var ) kişilerin oylarıyla, ısmarlama kongrelerin getirdiği delegasyonun “Tuğrul beyle geldim, o giderse ben de giderim” endişesiyle kendi kendilerine verdikleri oylar olarak gördüğümden, sayısal durumuna rağmen bu değerlendirmenin dışında tutuyorum.

Şayet önümüzdeki büyük kongrede sadece Sn.Devlet BAHÇELİ ve Sn.Ramis ONGUN aday olsaydı ve ben de genel kurul delegesi olsaydım, düne kadar hangisine oy vermem gerektiği konusunda epeyce düşünmem, danışmam icabedecekti.

Ama..!

Tuğrul beyin adaylığının devam ettiği bir süreçteyiz ve gazeteler Ramis ONGUN’un da önümüzdeki büyük kongrede aday olacağından söz ediyor.

6 temmuz kongresinin hemen akabinde gelecek için sorulan sorulara asil tavırlı cevaplar veren Sn.Ramis ONGUN şimdi bu tavırların hilafına, adaylığı noktasındaki spekülasyonlara, sessiz kalarak zemin hazırlıyor.

Tuğrul bey ve ekibi hala devam eden bir yarışın kazanması muhtemel görülen taraflarından birisi iken Ramis ONGUN’un aday olabileceğinden söz etmesi dahi kararsız oyların Tuğrul beye meylini artırır.

Bu şartlarda Ramis ONGUN’un aday olması ile Tuğrul beyin listesinde yer alması arasındaki tek fark, hazırladığı sonucun nimetlerinden istifade edebilmek yada edememek noktasındadır.

Bu tavır, seçeneklerden hangisi olursa olsun, kendi siyasi geleceğini de yoketmektir.Gelecekte, şartların doğuracağı muhtemel arayışlarda alternatif olabilme şansını da kaybetmektir.

Bu tavır aynı zamanda hareketin de geleceğini riske etmektir, en azından birkaç yılını daha çalmaktır.

Bu tavır, söylemek ve yazmak fırsatını bulamayan diğer birçok ülkücüler gibi benim için de hayalkırıklığıdır.Artık Ramis ONGUN’a, Devlet beye olduğu kadar yakın hissedemiyorum kendimi.

Kalbim, yine böyle müstesna bir şahsiyeti, genel başkan adaylarından birini, bu hareketin çokça istifade ettiği, daha çokça da istifade edebileceği birini, nefsine mahkum olduğu için hatıralara gömmenin taze ızdırabını yaşıyorken, yakın gelecekteki benzeyen bir sonucu işaret eden gelişmeler beni çok üzüyor.

Ne kıymetli insanları haklı haksız kaybederek 30 yılı yaşadık.

Hala, hem de sırf etrafındaki insanların “onunla birlikte olup kazanırsam seçkin mevkilerde yer alırım” duygularından kaynaklanan telkinlerine mağlup olup ta, ruhlarındaki asaletten bir an için uzaklaşıp camia nezdindeki itibarlarını kaybetmeleriyle müstesna şahsiyetleri zayi ediyor olmak, gerçekten umut kırıcı.

Bizi çinli hiç yenmedi, hep birbirimizi kırdık çinli cesetlerimizden ganimet topladı.

Tanrı Türk’ü korusun ve yüceltsin !

A S A M  B Ü L T E N

U F U K  Ö T E S İ
 
Prof. Dr. Ümit ÖZDAĞ