TÜM YAZILARI

Kurultay Gazetesi

Dünden Yarına Doğru
Neden Yanyana Değiliz
Güneydoğu Neden Böyle
Senet Mafyası Hakkında
Öğrenci Hareketleri
İdeal Askerleri Ve...
Bir Bayrak Rüzgâr...
Haydi Bu Oyunu Bozalım
Takke Düştü
MHP Gelecekten...
Özelleştirme Bakü...
İhtiras Kimin Diyeti ki...

Vadettiğimiz...

Burjuva Solcular Ve...
Liberalizm - Toplumculuk
Türk'ün Adaleti
Birgün Mutlaka

Bozkurtlar Ve Diğerleri

Ülkücülük Adaleti...
Yazılarımdan
Buzdağının İhtişamı
Eğri Yolda Doğru...
Siyasette Cironto Olmaz
Kim Kazanacak Yada...
İtidal
Yazık
Susmak Zamanı
Ülkü Ocağımız
6 Temmuz'da Aklanmak
Taşlar Yerine Oturuyor
Yeni Bir Başlangıca...
Yavuz Ve Midillli
Öncelikler
Nafile Gayretler
İl Kongreleri
İst. Kongresine Doğru
Kaderleri Birleştirmek
Olanlar Olabilecekler
Emeklerimiz, Çocuklar...
İst. Kongresi Hakkında
Bozkurt'un Adı MHP
Adrese Teslim Mektuplar
Şayet
Emperyalizmin Tarifeli...

Başkanlık Sistemi ve...

RP nin İki Yüzü
Yerel Yönetimler Yasası
23 Kasım'a Doğru
Başörtüsü, Eşber Ve...
Yiğidin Hakkı
 

KURULTAY GAZETESİ YAZILARI

 

YENİ BİR BAŞLANGICA DOĞRU

30.06.1997

 

Neticesi belli bir kongreye çeyrek var.Aradan geçen zaman umudediyoruz ki ayakların yere basmasına yetecek kadar bir süredir.

Gerçi hala birilerinin senaryolar üretip kişisel beklentilerine basamak oluşturmak gayretlerine tanık oluyoruz.Bu konudaki mazisiyle tanınan bir ismin, “birlik-beraberlik” söylemlerinin arkasına gizlenerek, değişecek divanda yer bulmak, müstakbel seçimlerdeki milletvekilliği adaylığını garantiye almak teşebbüsleri buna çarpıcı bir örnek.Aynı endişe ve beklentileri taşıyan başka bazı kişilerin de bu senaryoya iltifat ettiklerini gözlüyoruz.

Şimdi bu kişilere soruyoruz ;

Siz kaybedilmiş bir yarışın kaybeden tarafı olarak ne hakla “yaşananları yok sayalım, gelin anlaşalım, yönetimdeki yetki ve sorumluluğu paylaşalım, milletvekili adaylarının sıralamasını bazı kimseler için bu günden belirleyelim” diyebiliyorsunuz.

Gerçi ifadeler aynen bu şekilde değil belki ama bariz olarak bu anlamı içermekte.Deve kuşu gibi başı kuma sokulmuş cümlelerin kocaman gövdesi orta yerde duruyor.

Bu zorlamalar, batağa saplanan birinin kurtulmak için içgüdüyle çırpınmalarını çağrıştırıyor.Oysa bataklıkta çırpınmak batışı hızlandırır.Aklın gereği, sukünetli bir bekleyişin doğuracağı fırsatlardan istifade edebilmektir.

Biz kongreden önce bütün muhataplarına itidal tavsiye etmiştik.Kongreden hemen önceki yazımızın başlığı “İtidal” idi.Ve “Kırılan dökülen bir saksıda hiçkimse çiçeğini büyütemez...Hatta ideal saikiyle değil de menfaat kaygusu ile görev noktalarını arzulayanlar var ise onlar için de önce bütünü muhafaza etmek gereklidir” demiştik.

Şimdi sadece kaybedince hırçınlaşanlara, hırçınlaştıkça irtifa kaybederken harekete de prestij kaybettirenlere hitabediyoruz ;

Çırpınmayın lütfen...Bu yürüyüşteki mevcudiyetiniz ancak bu yürüyüşün temel karakterlerine uyum göstermeniz ile mümkündür.Bu yürüyüşün karakterini değiştirebilme gayretleri nafiledir.Bunu kabullenin, hareketi kendinize ve beklentilerinize uydurma gayretlerini terkedin ve insan hafızasının unutma eğilimlerinden istifade edin.

Kazananlara da sözümüz var ;

Tercih edilme sebeplerinizi hiç unutmayın ki her zaman tercih edilen olabilesiniz.

Artık “irade” ülkücü kamuoyunundur.Yönetim kademeleri iradenin tebliğ ve tasarruf mercileridir.Bunun idrakinde olmak “iktidar”ı yakınlaştıracaktır.

Tanrı Türk’ü korusun ve yüceltsin !

A S A M  B Ü L T E N

U F U K  Ö T E S İ
 
Prof. Dr. Ümit ÖZDAĞ