TÜM YAZILARI

Kurultay Gazetesi

Dünden Yarına Doğru
Neden Yanyana Değiliz
Güneydoğu Neden Böyle
Senet Mafyası Hakkında
Öğrenci Hareketleri
İdeal Askerleri Ve...
Bir Bayrak Rüzgâr...
Haydi Bu Oyunu Bozalım
Takke Düştü
MHP Gelecekten...
Özelleştirme Bakü...
İhtiras Kimin Diyeti ki...

Vadettiğimiz...

Burjuva Solcular Ve...
Liberalizm - Toplumculuk
Türk'ün Adaleti
Birgün Mutlaka

Bozkurtlar Ve Diğerleri

Ülkücülük Adaleti...
Yazılarımdan
Buzdağının İhtişamı
Eğri Yolda Doğru...
Siyasette Cironto Olmaz
Kim Kazanacak Yada...
İtidal
Yazık
Susmak Zamanı
Ülkü Ocağımız
6 Temmuz'da Aklanmak
Taşlar Yerine Oturuyor
Yeni Bir Başlangıca...
Yavuz Ve Midillli
Öncelikler
Nafile Gayretler
İl Kongreleri
İst. Kongresine Doğru
Kaderleri Birleştirmek
Olanlar Olabilecekler
Emeklerimiz, Çocuklar...
İst. Kongresi Hakkında
Bozkurt'un Adı MHP
Adrese Teslim Mektuplar
Şayet
Emperyalizmin Tarifeli...

Başkanlık Sistemi ve...

RP nin İki Yüzü
Yerel Yönetimler Yasası
23 Kasım'a Doğru
Başörtüsü, Eşber Ve...
Yiğidin Hakkı
 

KURULTAY GAZETESİ YAZILARI

 
EĞRİ YOLDA DOĞRU YÜRÜNMEZ

25.05.1997

 

Bir çoğu ağabeyimiz sayılırlar...

Kardeşimiz yaşında olanlar da vardır.Yaşıtımız, dününde en yakın kavga arkadaşımız olanlar da çokçadır.

Şimdilerde bazısı bakan, birçoğu milletvekili, belediye başkanı veya parti teşkilatlarının yönetim kademelerinde vazife yapar durumdadır.

Söz konusu olan hangi partiler?..Daha çok ANAP ve DYP, kısmen REFAH hatta DSP bile...Bütün bu partilerde hayatının bir döneminde Ülkü Ocakları veya MHP teşkilatlarında hizmet yapmış olan yada ülkücü harekete iştiraki “gençlik lideri” olmak boyutlarını yakalayan bir çok insan sözü edilen etkili konumlarda ülke siyasetine yön verebilmek gayretindeler.

Ama çoğu nafile gayretlerdir.

Çünkü...Eğri yolda doğru yürünmez.

“Siz ki programına iştirak etmediğiniz, programı belirlenirken hiç bir dahliniz olmayan ve esasta programları mantalitenizle örtüşmeyen, hatta çelişen diyebiliriz, bu siyasi organizasyonlarda, yönetim kademelerinde olmanıza rağmen stratejik siyasi kararlara iştirak edemediğiniz ( çünkü bu stratejik kararlar bazı lobilerde ve localarda alınmaktadır ) bu düzen partilerinde, akıntıya başyukarı kürek çeken insanlar gibisiniz, en çok yapabildiğiniz yerinizde kalabilmek, mevcut değerlerinizi muhafaza edebilmektir.Akıntıya kapılıp sürüklenenleriniz de az değildir.”

70’li yılları ülkücü hareketin saflarında dolu dolu yaşadıkları halde liberal partilerin girdabında boğulanlar, nefislerine mağlup olanlar da az değiller gerçekten.

Yine de kötümser olmamak lazım.Boşa bir gayretle, sistem partilerinde sistemle çatışan saygıdeğer düşüncelerin kavgasını veren, hala dava adamı olma vasfını muhafaza edebilenler akıntıda sürüklenenlerden belki daha bile çoktur.

İşte bu insanların yuvaya dönebileceği bize bir umuttur.

Çetin kavga yollarında basiretleri denenmiş, imanları pekişmiş bu insanlar, fırtınalarda oraya buraya saçılma zaafını göstermiş olsalar dahi, şimdi subaşlarını tutmuş olan sarı ceketli lavanten tiplerden mutlaka daha çok dava adamıdırlar.

Bunlardan bir gurup, 68 kuşağından bir gurup, bir vakfın bünyesinde biraraya toplanmış, içlerinde pek azı dünde ve halde MHP’de siyaset yaparken çoğu sözü edilen partilerde ülkeye hizmet gayretindeler. İ. Çelik bunlardan biri.Birkaç yıl önce bir toplantıları akabinde, birarada siyaset konuşurken şunları söylemişti ;

“Hepimiz gurup gurup bir başka partideyiz, yönetimleri ele geçirip ülkemize ve ideallerimize bu parti ile hizmet edebilmek gayretindeyiz, hepimiz içinde bulunduğumuz partiyi bu iş için en uygun zemin olarak görmekteyiz, ama hepimizin değişmeyen bir müştereğimiz var, davamızın insanı olmak.Bayrağı burca kim dikerse diğerleri de o adreste toplanacaktır.”

O gün bu ağabeye MHP dışındaki arayışların nafile olduğunu söyledim.Yıllar içinde yaşanan bir çok hadise, hatta yaşanamayan bir çok hadise haklı olduğumu göstermiştir.

Bu gün o ağabeye, o ağabeylerin hepsine, tekrar söylüyorum...Eğri yolda doğru yürünmez!..

Tanrı Türk’ü korusun ve yüceltsin !

A S A M  B Ü L T E N

U F U K  Ö T E S İ
 
Prof. Dr. Ümit ÖZDAĞ