TÜM YAZILARI

Kurultay Gazetesi

Dünden Yarına Doğru
Neden Yanyana Değiliz
Güneydoğu Neden Böyle
Senet Mafyası Hakkında
Öğrenci Hareketleri
İdeal Askerleri Ve...
Bir Bayrak Rüzgâr...
Haydi Bu Oyunu Bozalım
Takke Düştü
MHP Gelecekten...
Özelleştirme Bakü...
İhtiras Kimin Diyeti ki...

Vadettiğimiz...

Burjuva Solcular Ve...
Liberalizm - Toplumculuk
Türk'ün Adaleti
Birgün Mutlaka

Bozkurtlar Ve Diğerleri

Ülkücülük Adaleti...
Yazılarımdan
Buzdağının İhtişamı
Eğri Yolda Doğru...
Siyasette Cironto Olmaz
Kim Kazanacak Yada...
İtidal
Yazık
Susmak Zamanı
Ülkü Ocağımız
6 Temmuz'da Aklanmak
Taşlar Yerine Oturuyor
Yeni Bir Başlangıca...
Yavuz Ve Midillli
Öncelikler
Nafile Gayretler
İl Kongreleri
İst. Kongresine Doğru
Kaderleri Birleştirmek
Olanlar Olabilecekler
Emeklerimiz, Çocuklar...
İst. Kongresi Hakkında
Bozkurt'un Adı MHP
Adrese Teslim Mektuplar
Şayet
Emperyalizmin Tarifeli...

Başkanlık Sistemi ve...

RP nin İki Yüzü
Yerel Yönetimler Yasası
23 Kasım'a Doğru
Başörtüsü, Eşber Ve...
Yiğidin Hakkı
 

KURULTAY GAZETESİ YAZILARI

 

YAVUZ VE MİDİLLİ

07.07.1997

 

Değerli Kazım Ayaydın ağabey - camia onu “Demokrat Kazım” olarak ünlemiştir - transfer furyasında MHP ile geçmişte hiçbir bağı bulunmayan iki milletvekilinin MHP’ye iştirakini bir sohbette değerlendirirken ;

“İki gemi hediye aldık, bir “Dünya Savaşı”nı da kucağımızda bulduk.Bu hadise bana onu çağrıştırıyor” dedi.

İsmail Köse bir muhterem zat.İmam-Hatip kökenli, DYP’nin kurucularından, milliyetçi-muhafazakar, öyle MHP’de sırıtacak bir yapısı yok.Demirel ile ilişkisi ise “onun izni olmadan helaya bile gitmez” cinsinden.Yani bu transfer Demirel’den mutlak surette icazet almıştır.Hatta bir adım daha atalım, Demirel kıymet verdiği İsmail Köse’yi pis kokuların çıktığı transfer borsasından ayrı tutabilmek, onu şaibelerden koruyabilmek için sayın Köse’ye MHP’ye geçmesini tavsiye etmiştir.Bu konuya münhasır Tuğrul bey ile Demirel’in arasındaki prensip mutabakatı ise Tuğrul beyin Genel Başkan Vekili sıfatı ile Çankaya’ya yaptığı ziyarette oluşmuştu.

Kubilay Uygun ise DYP’nin moral aradığı bir dönemde DSP’den DYP’ye birkaç gün içinde birkaç defa gidip gelmesiyle tanınır.Sayın Uygun sonuçta DYP’lilerce ikna edilebilmiş ve o gün için son durak DYP olmuştur.Onun da MHP ile geçmişte hiçbir bağı yoktur ve halde de hiçbir müştereği yoktur.

Sanıyoruz ki o da, adının etrafında zaten dolaşan şaibelerden ötürü, yeni bir transferle medya tarafından ipliğinin pazara çıkarılacağı endişesi ile şimdilik hükümet dışı kalacağı mutlak olan MHP’ye geçerek nispeten korunaklı bir tranfer gerçekleştirmiştir.

“Derin Devlet” MHP’nin parlamentoda olmayışından çok sıkıntı çekti.Şimdi onu da parlamentoda istiyor.Ama sistem yanlısı olarak.Çok büyümesini, merkezi ele geçirmesini de istemiyor çünkü ne kadar asimile edilse bile esası itibariyle radikal bir çizgisi var MHP’nin.Kitleleri arkasına aldıktan sonra kendi söylemlerini uygulamaya koyabilir ve egemenlerin çarkını durdurabilir.

Onlara göre MHP mutlaka - parlamento dahil - devlet dengelerinin içinde olmalı ve yönetimi de sistem yanlısı olmalı.Böyle olunca diğerlerinden pek farkı kalmayacağı için toplumsal bir oy patlaması ve kudretli bir iktidar da ihtimal dışı kalır.

Biz neredeyse her yazımızda iki temayı işlemeye gayret göstermekteyiz ; “Türk Birliği” ve ülkücülerin birliği.Biz her fırsat bulduğumuzda ülkücülerin birlik zamanının geldiğine işaret etmekteyiz.Diğer partilerde siyaset yapan yada çeşitli sebeplerle siyasetin dışında kalmayı tercih eden bütün ülkücülerin artık üçhilalli bayrak altında toplanması gerektiğini ısrarla vurgulayanlardanız.

Kongre sürecinde, diğer partilerdeki ülkücü kökenli milletvekillerinin MHP’ye katılacağına ilişkin yazılanları ve söylenenleri heyecanla karşıladık.Ama bu başka birşey.Gelenler ülkücü değil, hareketle hiçbir dönemde bağı olmamış kimseler.

Bağı olanların neyi beklediğini tabii ki biliyoruz.Ve bu gelenlerin neden bu zamanda geldiğini de biliyoruz.

Tuğrul bey, “Benim zamanımda da MHP’ye katılanlar olur” diye göstermek istiyorsa, katılanların nasıl kişiler olacağı, yada ülkücü camianın baştacı ettiği, edeceği kişiler olmayacağı da görülmüş oldu böylece.

Bu insanların ilk seçimde kazanabilecek yerlerden aday gösterilip iki ülkücünün meclise girmesini engelleyeceği ihtimali ise bizce daha üzücüdür.

Tanrı Türk’ü korusun ve yüceltsin !

A S A M  B Ü L T E N

U F U K  Ö T E S İ
 
Prof. Dr. Ümit ÖZDAĞ