ŞEHİT ANALARI BİLDİRİLERİ


................................. Valiliğine

Şehitlerin ve Gazilerin anaları olarak,
Vatan toprağının bütünlüğü konusunda hassasiyetleri en uç noktalara ulaşmış insanlar olarak,
Biz, uğruna nesiller boyunca kan verilmiş, can verilmiş Vatan toprağının bir bölümünün bölücü eşkıya başına tahsis edilmiş bir sayfiye yeri görüntüsü verilmesinden çok rahatsız oluyoruz.
Bölücü eşkıya yandaşlarının bu Vatan toprağına istediğinde ayak basabildiği halde, bu topraklardaki varlığımız uğruna yavrusunu toprağa veren Şehit Anası'nın bu Vatan toprağına ayak basamadığından, el süremediğinden çok ıstıraplıyız.
Hele ki bunun başımıza bu belaları saran Avrupa devletleri tarafından dayatılmış olması yüreğimizi sızlatıyor.
Biz, en uygun kanuni gerekçeler çerçevesinde, bu vatan toprağının bir bölümü olan İmralı Adası'nda nöbet tutan asker evlatlarımızı artık sarılıp öpemediğimiz gül goncası yavrularımızın yerine sarılıp öpmek için Devletimizden izin istiyoruz.
Bölücü yandaşlarına serbest olan ziyaretin bizlere yasak olmasındaki onur kırıcı durumdan kurtulmak, bütün Türk Milleti'ni kurtarmak istiyoruz.
Devletimizin, Atatürk'ün bıraktığı gibi, bağımsız ve egemen bir devlet olduğuna güvenimizi artırmak istiyoruz.
Biz bu uğurda çocuklarımızı şehit verdik. Dile kolay gelir, benim diyen kendi çocuğunun bir parmağını kestirebilir mi bir düşünsün, bir düşünsün evladından ayrılmak ne demek.
Hala bize birileri yasalar dayatıyorsa biz çocuklarımızı boşuna mı şehit verdik?
Biz bu kuşkulardan kurtulmak için 28 - 29 Haziran tarihlerinde İmralı Adası'nda nöbet tutan askerlerimize ve komutanlarımıza Şehit Anaları'ndan bir gurup olarak ziyaret yapmak istiyoruz
Gereğini emir ve müsaadelerinize arz ederiz.


Bir gurup Şehit Anası adına
Pakize Alp AKBABA

A S A M  B Ü L T E N

U F U K  Ö T E S İ
 
Prof. Dr. Ümit ÖZDAĞ